V Sloveniji za večino ljudi z demenco v domačem okolju skrbijo zakonci, ki so že upokojeni ali njihovi otroci, ki so še zaposleni ali so brezposelni. V primeru, da neformalni oskrbovalci potrebujejo pomoč in napotke pri svojem delu, si morajo to pomoč poiskati sami. Obrnejo se lahko na Center za socialno delo, kjer lahko pridobijo potrebne informacije. Po pomoč se lahko obrnejo tudi na osebnega zdravnika in drugo zdravstveno osebje (medicinske sestre, psihiatri, nevrologi). Dostop do informacij in znanj lahko poiščejo tudi v strokovni literaturi ali priročnikih, poslušajo lahko strokovne radijske oddaje, brskajo po internetu ali si pogledajo kakšno pogovorno oddajo, ki temelji na osebnih izkušnjah.
Najpomembnejše in najbolj uporabne informacije, ki so namenjene neformalnim oskrbovalcem pa lahko ti pridobijo na rednih usposabljanjih, ki jih izvajajo nevladne organizacije kot sta Spominčica – Alzheimer Slovenija in Inštitut Antona Trstenjaka.
Spominčica organizira usposabljanja za svojce z demenco z naslovom Ne pozabi me. Usposabljanje poteka dvakrat letno na petih srečanjih na katerih sodelujejo predavatelji strokovnjaki iz različnih področij (medicine, psihiatrije, psihologije, prava in socialnega dela). Poleg usposabljanj Spominčica ponuja tudi svetovanja (osebno, telefonsko ali po e-pošti). Telefonsko in osebno svetovanje je na voljo vsak dan v tednu od ponedeljka do petka med 8.00 in 15.00 uro. Spominčica na svoji spletni strani redno objavlja uporabne informacije za oskrbovalce oseb z demenco.
V Sloveniji so na voljo tudi storitve, ki nudijo socialno oskrbo na domu. Namenjene so starejšim od 65 let, ki potrebujejo dolgotrajno pomoč in oskrbo in imajo omejeno svobodo gibanja. Pomoč družini na domu je socialnovarstvena storitev, ki jo zagotavljajo nekateri javni zavodi kot so Centri za socialno delo in domovi za starejše. Tovrstno pomoč nudi v nekaterih občinah tudi zasebni sektor.
Nevladne organizacije, ki delujejo na tem področju izvajajo organiziran prostovoljski program. Prostovoljce, ki se družijo s starejšimi ljudmi imenujemo družabniki. Ti delujejo pod mentorstvom in obiskujejo starejše osebe na njihovem domu. Njihov ključni cilj je preprečevanje osamljenosti in prispevek k večji vključenosti starejših v družbo. Medtem ko družabniki preživijo prijeten in koristen čas z osebami z demenco, lahko njihovi svojci med tem poskrbijo za druga nujna opravila ali si vzamejo čas za počitek, ki ga nujno potrebujejo. V tem okviru Spominčica izvaja “Družabništvo za osebe z demenco na domu”.
Lokalne storitve se razlikujejo od občine do občine. V nekaterih občinah izvajajo storitve kot sta “Prostofer” in “Sopotnik”. Starejšim ljudem z nizkimi prihodki ponujajo brezplačne prevoze do trgovine, pošte, zdravstvenih ustanov… Domovi za starejše občane organizirajo dostavo hrane na dom vse dni v letu, da se starejši ljudje, ki še živijo v domačem okolju uravnoteženo in zdravo prehranjujejo. Cena kosila ni subvencionirana, zato morajo uporabniki to storitev plačati sami v celoti.
Nevladne organizacije nudijo psihosocialno podporo tudi neformalnim oskrbovalcem. Tovrstna podpora je brezplačna. Neformalni oskrbovalci v Sloveniji ne prejemajo finančne podpore s strani države. Mreža neformalnih oskrbovalcev v državi ne obstaja. Deluje pa mreža formalnih oskrbovalcev na domu, ki jo izvajajo različne službe s koncesijo za opravljanje javne storitve pomoči na domu (npr.: Zavod za oskrbo na domu Ljubljana, Center za pomoč na domu Maribor, Zavod Pristan, idr.).
Spominčica Alzheimer Slovenija dvakrat letno izvaja usposabljanja za svojce, ki skrbijo za osebe z demenco. Usposabljanja vodijo različni strokovnjaki, ki osveščajo neformalne oskrbovalce o negi, komunikaciji ter varnosti in načinu ohranjanja mobilnosti oseb z demenco. Spominčica prav tako izvaja Alzheimer Cafe, kjer organizira srečanja za sorodnike oseb z demenco. Ta srečanja potekajo v kavarnah, knjižnicah, skratka v javnih prostorih, ki so dostopni vsakomur. Namen teh srečanj je ozaveščati javnost s strokovnimi nasveti ter izmenjava izkušenj udeležencev. Poleg Spominčice prav tako poteka brezplačni tečaj za neformalne oskrbovalce, ki ga organizira Inštitut Antona Trstenjaka. Tečaj ponuja informacije in pomoč na različnih področjih, kjer se neformalni oskrbovalci srečujejo pri oskrbi za starejšo osebo.
Država izvajanje konkretnih nacionalnih dejavnosti za ozaveščanje neformalnih oskrbovalcev prepušča nevladnim organizacijam. Spominčica ozavešča slovensko javnost s svojimi dogodki in programi. Ozaveščanje o demenci je eden glavnih priporočil Alzheimer Europe, katere članica je tudi Spominčica. S konferencami, predavanji, okroglimi mizami, tiskovnimi konferencami, stojnicami na sejmih in medijskimi kampanjami v Spominčici želimo še povečati osveščenost o demenci in zmanjšati stigmo, ki je žal še vedno prisotna. Od leta 2020 na dan 6. oktobra obeležujemo evropski dan neformalnih oskrbovalcev.